? ... خوش آمدید

شما تا 25 ثانیه ی دیگر منتقل می شوید

با عرض خسته نباشید به دوستان عزیز ،
از امروز دیگه روی سیستم ایجاد و مدیریت سایت وی سی پنل مطلب مینویسم ،
الان هم در حال انتقال مطالب وبلاگم با کمک سیستم انتقال مطالب وی سی پنل به سایت جدیدم هستم .
شما تا چند لحظه ی دیگه به طور خودکار به سایت جدید وارد می شوید ...
اینم آدرس سایت : http://hooshbary89.vcp.ir


/1389/11
/1389/10
/1389/09
عنوان :فلومتر پزشکی
متن :

فلومترها تجهیزاتی هستند که میزان فلوی گازهای پزشکی چون اکسیژن، هوا، اکسید نیتروژن و . . . را اندازه گیری و کنترل می کنند.

 

فلومتر به چه معنی است؟

فیزیولوژی گازهای پزشکی مانند اکسیژن، هوای تنفسی، اکسید نیتروژن نمونه گازهائی هستند که در ماشین های بیهوشی، ونتیلاتورها و یا مستقیما از طریق ماسک های تنفسی برای بیمار مورد استفاده قرار می گیرند. گاز اکسیژن به منظور افزایش سطح اکسیژن خون بیمارانی که مشکلات تنفسی دارد به کار می رود. ترکیب اکسید نیتروس و اکسیژن (entonox) برای کاهش درد و آرامش ماهیچه ها مورد استفاده قرار می گیرد. گازهای تنفسی و اکسیژن در ونتیلاتورها کاربرد دارند. فلومترها در تمامی موارد ذکر شده قابل استفاده خواهند بود.

 

چگونه کار می کند؟

فلومتر یک لوله شیشه ای باریک شونده به همراه یک گلوله فلزی که به واقع مسیری برای حرکت گاز درون لوله است. با افزایش حجم گاز درون لوله، گلوله در داخل این فضا به سمت بالا حرکت می کند که شاخصی برای نرخ فلوی گاز داخل لوله است. فلومترها مشخصا برای تمامی گازها طراحی شده اند، که البته نرخ فلو وابسته به ویسکوزیته و دانسیته گاز مورد استفاده است. تنها لوله و گلوله فلزی از اقلام تعمیری در فلومترها هستند. برخی از این ابزار یک دریچه شماره بندی شده برای اندازه گیری میزان فلو دارند که همانند نوع قبلی، تنها این لوله مندرج از اجزای تعمیری فلومتر به شمار می رود. عمدتا دریچه های سوزن مانند برای کنترل میزان فلوی عبوری مورد استفاده قرار می گیرند. زمانیکه این دریچه باز است، روزنه اطراف سوزن بزرگتر شده و فلو افزایش می یابد. در صورت بسته شدن، دریچه نباید بیش از اندازه سفت شود، زیرا به مرور زمان باعث نشتی گاز از فلومتر می شود.

 

واحد اندازه گیری فلو :

لیتر بر دقیقه